O restauracji

Stworzyliśmy dla Was wyjątkowe miejsce spotkań na kulinarnej mapie Tarnowskich Gór. W Restauracji Skarbiec spędzisz czas przy pysznym jedzeniu w pięknym, bogatym w historię i dobry gust wnętrzu w samym sercu Tarnowskich Gór.

Kuchnia polska, regionalna i myśliwska w najlepszym wydaniu

Zakosztuj klasycznej polskiej kuchni w nowoczesnym wydaniu lub odpłyń na południe przy daniach kuchni śródziemnomorskiej. Poczuj przy tym atmosferę miasta, podziwiając malowniczy rynek tarnogórski i samą kamienicę, w której zlokalizowana jest nasza Restauracja. Dołożyliśmy wszelkich starań, by wydobyć esencję miejsca, podkreślając jego walory architektoniczne i dorobek historyczny, dbając jednocześnie o Twój komfort. Pomieszczenia są przyjemnie klimatyzowane a winda i podjazdy pozwolą skorzystać z potencjału miejsca osobom z niepełnosprawnościami i rodzinom z wózkami.  

Posmakuj jedzenia…i historii miejsca

W Kamienicy można poczuć ducha historii miejsca, podziwiając oryginalne, użytkowe elementy obiektu wkomponowane w otoczenie Restauracji i całego obiektu:

oryginalne fundamenty byłego budynku ratusza; drzwi starego sejfu; oryginalne żyrandole; elementy krat wejściowych i wiele innych. Przyjdź i sprawdź!

Restauracja Skarbiec to najlepsze miejsce na:

  • spotkanie z rodziną i bliskimi 
  • biznesowy lunch lub większe spotkanie biznesowe
  • przyjęcia okolicznościowe: urodziny, imieniny, rocznice
  • wesela, chrzciny, komunie i inny ważne dla Ciebie wydarzenia

Historia Skarbca

Piękne dziedzictwo

Pierwsze wzmianki i zachowane ryciny

XVI-XIX wiek

Pierwotnie pod adresem Rynek 14 od XVI wieku znajdował się budynek będący własnością rodziny Schimkovitz, z której wywodzi się jeden z ówczesnych burmistrzów tego miasta. W XVII wieku budynek przejęła gmina miejska i pełnił on rolę ratusza przez około 300 lat.

 

Budynek, który znamy dziś

Początek XX wieku

W swojej nowej formie, od początku istnienia (tj. od 1908 r.) kamienica stanowiła siedzibę różnych instytucji finansowych. Między innymi Towarzystwa Zaliczkowego (którego inicjały V.V. – Versichrung Verein – z jęz. niem.) do tej pory widnieją na fasadzie budynku.

 

Siedziba banku PKO BP

XX wiek

Jedną z dłużej rezydujących instytucji finansowych w budynku był w XX wieku bank PKO BP. Pozostawił on po sobie ciekawe, typowe dla banku, elementy wyposażenia, które są umiejętnie wkomponowane w aktualny wystrój.

 

Remont obiektu

2019 – 2021

Kilka lat temu, rewitalizacji tego niszczejącego zabytkowego obiektu podjął się Inwestor, dla którego Tarnowskie Góry są miejscem o szczególnym znaczeniu. Kamienica z pustostanu nie nadającego się do użytku zaczęła przemieniać się w nowoczesny, dostosowany do dzisiejszych czasów obiekt. Jednocześnie zadbano o to, aby wskrzesić dorobek historyczny i architektoniczny miejsca.

 

Otwarcie Restauracji Skarbiec

2022

Na początku 2022 roku z przyjemnością otworzyliśmy dla Państwa 1 piętro Kamienicy, tworząc wyjątkowe miejsce spotkań – Restaurację Skarbiec. Nazwa nawiązuje do historii miejsca. W pięknie wykończonych wnętrzach, można poczuć dziedzictwo budynku w akompaniamencie pysznego jedzenia.